Przejdź do treści
Co to są elektrolity? Jak rozpoznać ich niedobór? Przeczytaj!

Co to są elektrolity? Jak rozpoznać ich niedobór? Przeczytaj!

Elektrolity to jony soli mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. To substancje chemiczne odpowiadające m.in. za przewodzenie impulsów nerwowych, hydrację czy regulację pH, których niedobór może przyczynić się do zaburzenia pracy całego ustroju. Elektrolity co to? Czy warto pić elektrolity? Zaburzenia elektrolitowe objawy - czym grozi niedobór elektrolitów? Kiedy przyjmować elektrolity - czy elektrolity można pić na noc?

Jak działają elektrolity w organizmie?

Elektrolity to jony soli mineralnych, czyli substancje chemiczne zawierające dodatni lub ujemny ładunek elektryczny, które można znaleźć we krwi, osoczu, a także w płynach tkankowych. To składniki uczestniczące w wielu istotnych procesach zachodzących w organizmie człowieka, które umożliwiają właściwą pracę ustroju.

Elektrolity są odpowiedzialne m.in. za przewodzenie impulsów nerwowych i utrzymywanie napięcia w błonach komórkowych, a także za koordynację mięśni i regulację nawodnienia organizmu. Elektrolity w ludzkim ciele wspierają również zachowanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej, a także regulują ciśnienie krwi i umożliwiają optymalny przebieg reakcji enzymatycznych.

Niedobór elektrolitów – objawy i skutki dla zdrowia

Równowaga elektrolitowa jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niekiedy w ustroju mogą jednak wystąpić zaburzenia elektrolitowe, skutkujące niedoborem cennych jonów, które mogą prowadzić do rozregulowania pracy całego organizmu.

Zaburzenia elektrolitowe - przyczyny

Brak elektrolitów może mieć wiele przyczyn - niski poziom elektrolitów w organizmie może być bowiem związany z biegunką i wymiotami, a także z nadmiernym poceniem się np. podczas intensywnych wysiłków fizycznych, czy też ze stosowaniem niezbilansowanej diety. Zaburzenia elektrolitowe mogą być również efektem stosowania niektórych leków, np. diuretyków, a także mogą wynikać ze spożywania alkoholu, występowania w ustroju chorób przebiegających z gorączką i wysoką temperaturą ciała czy też z niewystarczającej podaży płynów.

Brak elektrolitów - objawy

Niedobór elektrolitów najczęściej jest związany z odwodnieniem organizmu i może przyczyniać się do występowania niepożądanych objawów, do których można zaliczyć symptomy, takie jak np.:

  • osłabienie,

  • bóle i skurcze mięśni,

  • zawroty głowy,

  • senność i zmęczenie,

  • niepokój i pogorszenie samopoczucia,

  • zaburzenia rytmu serca,

  • nudności,

  • obrzęki,

  • brak apetytu,

  • drżenie mięśni.

Niedobór elektrolitów - skutki

Niedobór cennych jonów w ludzkim organizmie może zaburzać pracę całego ustroju, negatywnie oddziałując na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Niski poziom elektrolitów może powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a długotrwałe braki elektrolitów mogą zwiększać ryzyko arytmii serca, osteoporozy czy zakrzepicy. Zaburzenia elektrolitowe mogą też prowadzić do problemów z koncentracją, zwiększając ryzyko niewydolności nerek.

W skrajnych przypadkach niedobór elektrolitów może powodować obrażenia mózgu i utratę przytomności, a niekiedy może prowadzić do śpiączki lub zgonu.

Jak uzupełnić elektrolity? Praktyczne wskazówki

Ze względu na istotną rolę, jaką elektrolity odgrywają w organizmie człowieka, warto zadbać o odpowiedni poziom cennych jonów w ustroju.

Aby uzupełnić poziom elektrolitów, warto stosować zdrową i zbilansowaną dietę, dostarczającą do organizmu pełnowartościowe źródła białka, zdrowe tłuszcze oraz węglowodany złożone, a także obfitującą w świeże warzywa i owoce oraz orzechy, ziarna i suche nasiona roślin strączkowych, które mogą stanowić doskonałe źródło elektrolitów. Nie należy zapominać również o prawidłowym nawodnieniu organizmu i optymalnej podaży płynów.

Aby uzupełnić elektrolity w ustroju, warto rozważyć również stosowanie napojów izotonicznych oraz suplementów diety, zawierających jony soli mineralnych, które najczęściej są dostępne w postaci tabletek musujących lub w formie proszku przeznaczonego do rozpuszczenia w wodzie.

Czy można pić elektrolity codziennie?

Wiele osób, decydujących się na stosowanie preparatów zawierających elektrolity, zastanawia się, czy można je pić codziennie. Dotychczas przeprowadzone analizy wskazują, iż elektrolity można pić codziennie, jednak jedynie wówczas, gdy jest to konieczne, np. wśród osób odwodnionych, uprawiających wymagające i intensywne wysiłki fizyczne, a także podczas choroby, wysokiej gorączki czy przebywania w upalnym klimacie.

W trakcie codziennego spożywania napojów izotonicznych i suplementów elektrolitowych niezwykle istotne jest przyjmowanie rekomendowanej dziennej porcji preparatu, aby nie doprowadzić do nadmiernej podaży produktu i wystąpienia niepożądanych objawów ze strony ludzkiego organizmu.

Jak długo można pić elektrolity?

Kolejnym zagadnieniem budzącym zainteresowanie konsumentów, jest rekomendowany czas przyjmowania elektrolitów.

Przeprowadzone analizy wskazują, iż wśród osób narażonych na niedobory jonów soli mineralnych, m.in. wśród sportowców regularnie uprawiających wymagające wysiłki fizyczne, dozwolona jest długoterminowa suplementacja elektrolitami, która nie powinna przyczyniać się do występowania niepożądanych skutków ubocznych, pod warunkiem że podaż preparatu odbywa się zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza prowadzącego.

Trudno jednoznacznie oszacować zalecany czas przyjmowania elektrolitów, jednak dotychczas nie stwierdzono występowania przeciwwskazań do długotrwałej podaży jonów soli mineralnych w postaci napojów izotonicznych czy suplementów diety.

Kiedy pić elektrolity – rano czy wieczorem?

Pora przyjmowania elektrolitów stanowi natomiast kwestię indywidualnych potrzeb i upodobań konsumenta. Elektrolity można bowiem stosować rano, np. jeśli masz kaca, ponieważ dzień wcześniej spożywałeś alkohol, a także wieczorem, co może być dobrym rozwiązaniem, wspierającym regenerację organizmu zawodnika np. po wieczornym wykonywaniu ćwiczeń fizycznych.

Nie ma konkretnych wytycznych dotyczących zalecanej pory przyjmowania suplementów elektolitowych - kluczowa jest natomiast podaż odpowiedniej porcji preparatu.

Czy elektrolity można pić na czczo?

Ze względu na brak szczegółowych wytycznych dotyczących rekomendowanej pory przyjmowania elektrolitów, jony soli mineralnych z powodzeniem można stosować również na czczo, na pusty żołądek, co dla niektórych konsumentów może być korzystnym rozwiązaniem, przyczyniającym się do szybszej absorpcji i wchłaniania pożądanych składników.

Warto jednak zachować ostrożność, decydując się na przyjmowanie elektrolitów na czczo, ponieważ preparaty, które oprócz jonów soli mineralnych zawierają również znaczne ilości cukrów prostych, mogą negatywnie oddziaływać na pracę układu trawiennego, przyczyniając się do występowania nudności czy bólu brzucha.

Na co elektrolity?

Co dają elektrolity? Jony soli mineralnych mogą regulować poziom wody w organizmie człowieka, dlatego też ich podaż może być szczególnie istotna w przypadku odwodnienia, będącego rezultatem choroby przebiegającej z wysoką gorączką czy też efektem wykonywania intensywnych wysiłków fizycznych.

Stosowanie elektrolitów może okazać się pomocne również podczas upałów, gdy organizm człowieka intensywnie się poci, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia objawów, takich jak zmęczenie, osłabienie, bóle głowy czy skurcze mięśni. Przeprowadzone analizy wskazują również, że jony soli mineralnych mogą stanowić cenne wsparcie podczas udaru słonecznego, a także podczas kaca, przywracając równowagę płynów w organizmie.

Jakby tego było mało, elektrolity warto stosować podczas wymiotów i biegunek, a także w trakcie przeziębienia, ponieważ jony soli mineralnych mogą wspierać walkę z infekcją, wspomagając regenerację ustroju.

Ponieważ elektrolity odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu mięśniowego, odpowiednia podaż jonów soli mineralnych może być szczególnie istotna wśród sportowców i osób regularnie uprawiających intensywne wysiłki fizyczne, zapobiegając skurczom mięśni, a także pozytywnie wpływając na sprawność mięśni. Co więcej, suplementy zawierające jony soli mineralnych mogą ułatwiać utrzymanie odpowiedniego poziomu hydracji wśród zawodników, a także mogą wspierać optymalne funkcjonowanie mózgu.

Czy elektrolity podnoszą ciśnienie?

Elektrolity mogą oddziaływać na poziom ciśnienia tętniczego krwi, co wynika z faktu, iż jony potasu mogą powodować obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, natomiast jony sodu mogą wpływać na wzrost wartości ciśnienia. Odpowiedni bilans elektrolitów w organizmie człowieka może mieć istotny wpływ na wartość ciśnienia, jednak nie powinien przyczyniać się do jego wzrostu.

Najlepsze elektrolity - Ethicsport!

Poszukując wartościowych suplementów elektrolitowych, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty pochodzące od rekomendowanego producenta. Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się elektrolity od EthicSport, które wyróżniają się wysoką jakością, doskonałym składem, pyszną kompozycją smakową i poręczną formą, umożliwiającą bezproblemową podaż produktu. Wśród proponowanych suplementów elektrolitowych warto zwrócić uwagę na preparaty, takie jak np.:

  • EthicSport Super Hydro 20 tabletek - cytrynowy - hipotoniczny suplement diety dostępny w postaci tabletek musujących o cytrynowym smaku, który zawiera elektrolity oraz witaminy z grupy B, umożliwiając bezpieczną i prostą suplementację;

  • EthicSport Performance Sete 22 g - tropikalny - produkt o tropikalnym smaku, dostępny w postaci poręcznej saszetki, uznawany za źródło węglowodanów, witamin i składników mineralnych, który dostarcza do organizmu również ekstrakt z korzenia żeń-szenia syberyjskiego;

  • EthicSport Super Hydro 500 g - cytrynowy - mieszanka węglowodanów nowej generacji, zawierająca cenne elektrolity, która występuje w postaci wydajnego, rozpuszczalnego w wodzie proszku.

Naturalne elektrolity - czym są?

Naturalne elektrolity to wodne roztwory jonów zawierające dodatni lub ujemny ładunek elektryczny, wśród których można wyróżnić jony sodu, potasu, a także magnezu, wapnia, chloru i fosforu. To związki dostarczane do ustroju wraz z codziennym jadłospisem oraz spożywanymi płynami, które można znaleźć w produktach, takich jak przetwory mleczne, suche nasiona roślin strączkowych, kakao, sól kuchenna, a także w warzywach, owocach i produktach zbożowych.

Jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem?

Odpowiedni poziom elektrolitów w ustroju można zapewnić poprzez stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, a także uwzględniając w jadłospisie produkty, takie jak sok pomidorowy, woda kokosowa i woda wysokozmineralizowana, które są uznawane za wartościowe źródła cennych jonów soli mineralnych. Pomocnym rozwiązaniem mogą okazać się także domowe izotoniki, najczęściej przygotowywane na bazie wody z dodatkiem soli, cukru i soku z cytryny, które można wzbogacić również w świeże owoce i aromatyczne zioła.

Wśród osób narażonych na niedobory cennych elektrolitów, które wyróżniają się zwiększonym zapotrzebowaniem na jony soli mineralnych, m.in. wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie regularnie podejmujących intensywne wysiłki fizyczne, najlepszym rozwiązaniem mogą być jednak suplementy elektrolitowe EthicSport, uznawane za kompleksowe źródło pożądanych związków, dostarczające do ustroju ściśle określone ilości wielu wartościowych substancji, które mogą ułatwiać zaspokojenie potrzeb organizmu, pozytywnie oddziałując na samopoczucie zawodnika oraz jakość i efektywność uprawianych aktywności.

Elektrolity - skutki uboczne

Elektrolity są uznawane za bezpieczne suplementy diety, jednak nadmierna podaż jonów soli mineralnych może przyczynić się do występowania niepożądanych skutków ubocznych. Negatywne objawy można zaobserwować również łącząc suplementy elektrolitowe z lekami, ponieważ niektóre farmaceutyki mogą wchodzić w interakcje z jonami soli mineralnych.

Ostrożność podczas przyjmowania elektrolitów powinny zachować osoby zmagające się z zaburzeniami równowagi wodno-elektrolitowej, a także konsumenci cierpiący na niektóre choroby endokrynologiczne. Suplementów elektrolitowych bez konsultacji z lekarzem nie powinny natomiast przyjmować osoby z niewydolnością nerek, a także zmagające się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, m.in. z niewydolnością serca.

Nadmiar elektrolitów – co się dzieje?

Dotychczas przeprowadzone badania wskazują, że nadmiar elektrolitów w ustroju może być równie niebezpieczny co niedobór jonów soli mineralnych. Przedawkowanie elektrolitów najczęściej występuje na skutek nieprawidłowego przyjmowania suplementów diety zawierających związki, jednak niekiedy do nadmiernej podaży elektrolitów może dojść również na skutek nieprawidłowego funkcjonowania nerek, przyjmowania niektórych leków, stosowania źle zbilansowanej diety lub zaburzeń hormonalnych.

Wyniki naukowe sugerują, że nadmiar elektrolitów może prowadzić do bólu brzucha i uczucia zmęczenia, a także do częstego oddawania moczu i utraty apetytu. Nadmierna podaż jonów soli mineralnych może powodować także obrzęki, duszności, mdłości i wymioty, a co więcej, może skutkować nieregularnym rytmem pracy serca.

Obserwując u siebie występowanie powyższych objawów podczas stosowania suplementów elektrolitowych, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania krwi, aby ocenić poziom elektrolitów w ustroju i podjąć odpowiednie działanie, prowadzące do zniwelowania negatywnych symptomów.

Podsumowanie - czy warto pić elektrolity?

Elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a zarówno ich niedobór, jak i nadmiar może powodować zaburzenie pracy ustroju, negatywnie oddziałując na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Suplementy elektrolitowe mogą okazać się pomocne wśród niektórych osób, jednak ich stosowanie zależy od indywidualnych potrzeb konsumentów - wśród osób prowadzących siedzący tryb życia, wystarczające mogą okazać się naturalne elektrolity, dostarczane do ustroju wraz z codziennym jadłospisem, z kolei w gronie sportowców uprawiających wymagające ćwiczenia fizyczne, a także wśród osób zmagających się z wymiotami, biegunkami czy odwodnieniem, elektrolity w postaci proszku czy tabletek musujących mogą stanowić doskonałe rozwiązanie, ułatwiające przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej w ustroju.

Bibliografia:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28806049/

  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507807/

  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28316971/

  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21468200/

  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34579105/

  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34112360/

  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27486499/

Koszyk 0

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Rozpocznij zakupy