Pływanie to dyscyplina sportowa, która cieszy się dużą popularnością zarówno wśród doświadczonych sportowców, jak i w gronie początkujących pasjonatów aktywnego trybu życia. To rodzaj wysiłku fizycznego często uprawiany również rekreacyjnie, który może pozytywnie oddziaływać na mięśnie, kręgosłup i samopoczucie ćwiczącego. Decydując się na trenowanie w wodzie, warto poznać różne style pływackie, co umożliwi czerpanie pełni przyjemności z uprawianej aktywności fizycznej, a jednocześnie może zapobiegać utrwalaniu nieprawidłowych nawyków. Co więcej, znajomość wszystkich metod poruszania się w wodzie może przyspieszać osiągnięcie pożądanych rezultatów, sprzyjając wszechstronnemu rozwojowi. Jakie są style pływania? Jaki jest najszybszy styl pływacki? Jak pływać kraulem i na czym polega pływanie pieskiem?
Pięć najpopularniejszych stylów pływackich
Style pływackie to techniki pływania, czyli sposoby poruszania się w wodzie, których opanowanie może ułatwiać szybsze przemieszczanie się w środowisku wodnym, a jednocześnie może przyczyniać się do zmniejszenia uczucia zmęczenia podczas wykonywania wysiłku fizycznego. Znajomość technik pływania umożliwia prawidłowe angażowanie nóg, rąk, a także głowy i tułowia w trakcie ćwiczeń, co może korzystnie wpływać na efektywność praktykowanych aktywności.
Można wyróżnić pięć najpopularniejszych stylów pływackich, do których zalicza się techniki, takie jak styl klasyczny, kraul, styl grzbietowy, styl motylkowy oraz styl dowolny. Co łączy wszystkie style pływackie? Jakie są różnice i charakterystyczne cechy poszczególnych technik poruszania się w wodzie?
Styl klasyczny
Styl klasyczny to technika pływania potocznie nazywana żabką, która stanowi jeden z najpopularniejszych sposobów poruszania się w wodzie wśród amatorów pływania, którzy rekreacyjnie praktykują tę formę wysiłku fizycznego. To lubiana metoda pływania, która, choć wydaje się banalnie prosta, wymaga doskonałej koordynacji ruchów rąk i nóg, co w praktyce okazuje się być dość wymagającym zadaniem. Nie zraża to jednak niedoświadczonych pasjonatów pływania stylem klasycznym, którzy często wykonują żabkę w sposób nieprawidłowy, m.in. utrzymując głowę nad taflą wody podczas pływania, co może powodować nadmierne napięcie mięśni kręgosłupa.
Kraul
Kraul to sposób poruszania się w wodzie, który jest uznawany za najszybszą technikę pływacką, co wynika z faktu, iż pływanie kraulem wymaga najbardziej opływowego kształtu sylwetki pod wodą, a to z kolei ułatwia pokonywanie stawianego przez nią oporu. To styl pływacki, w którym niezwykle istotna jest siła mięśni i pojemność płuc, a także zasięg ramion oraz rezerwy energetyczne ustroju.
Kraul to wymagająca metoda pływania, która sprawdzi się wśród bardziej zaawansowanych zawodników, co wynika z faktu, iż właściwa praca ramion i płaskie ułożenie ciała w wodzie wymagają skrupulatnego opanowania prawidłowej techniki, a zanurzanie rąk pod odpowiednim kątem wśród początkujących pływaków może stanowić nie lada trudność.
Styl grzbietowy
Pływanie stylem grzbietowym to jedyna technika pływacka, która nie odbywa się na brzuchu, lecz na plecach. To sposób poruszania się w wodzie rekomendowany przez fizjoterapeutów i lekarzy, który może korzystnie oddziaływać na kręgosłup, stanowiąc ćwiczenie wzmacniające. Jednocześnie pływanie stylem grzbietowym w najmniejszym stopniu nadwyręża plecy, dlatego też jest uznawane za technikę polecaną wśród osób zmagających się z bólem pleców, a także wśród kobiet w ciąży.
Styl grzbietowy w pływaniu to sposób przemieszczania się w środowisku wodnym, który może rozluźniać mięśnie karku i szyi, stanowiąc doskonałe rozwiązanie wśród osób prowadzących siedzący tryb życia, które wykonują pracę biurową. To łatwy do opanowania sposób pływania, który nie wymaga nauki prawidłowego oddychania pod wodą, ponieważ w stylu grzbietowym głowa przez cały czas znajduje się nad powierzchnią wody.
Styl motylkowy
Styl motylkowy nazywany również motylkiem, delfinem, a przez profesjonalnych pływaków także koniem, jest uznawany za najtrudniejszą technikę pływacką, która wymaga silnych ramion oraz właściwej koordynacji ruchowej. To metoda poruszania się w wodzie rzadko praktykowana przez amatorów i pasjonatów rekreacyjnego pływania, która wyróżnia się szczególnym zainteresowaniem wśród doświadczonych pływaków.
Pływanie delfinem to najmłodszy styl pływania, opracowany dopiero w XX wieku, który po kraulu stanowi najszybszy sposób przemieszczania się w wodzie, polegający na naśladowaniu ruchów delfina, a tym samym na falowaniu całym ciałem.
Styl dowolny
Często spotykanym terminem dotyczącym metod poruszania się w wodzie jest również styl dowolny, który nie jest jednak nazwą konkretnej techniki pływania, lecz pojęciem dotyczącym zawodów pływackich.
Potocznie stylem dowolnym często określa się jednak pływanie kraulem, co wynika z faktu, iż podczas wyścigów i konkurencji to właśnie kraul jest najczęściej wybieraną, dowolną techniką pływania.
Pływanie pieskiem – sposób idealny dla osób początkujących
Za najprostszy, a jednocześnie najstarszy sposób pływania uznaje się pływanie pieskiem. To technika ciesząca się dużą popularnością wśród dzieci oraz osób uczących się pływać, która stanowi intuicyjny sposób poruszania się w wodzie, praktykowany już od czasów starożytnych. To łatwa do opanowania metoda pływania, opracowana na podstawie obserwacji zwierząt.
Pływanie pieskiem polega na przemieszczaniu się w wodzie na brzuchu, przy jednoczesnym poruszaniu rękoma w górę i w dół, zataczając niewielkie kółka, co umożliwia pokonywania oporu wody pod jej powierzchnią. Jednocześnie w trakcie pływania pieskiem, należy wykonywać nogami ruchy nożycowe, naprzemiennie poruszając, lekko ugiętymi w kolanach, kończynami dolnymi.
Styl pieska to mało praktyczna i wydajna metoda pływania, która stanowi powolny sposób poruszania się w wodzie. Do zalet tej techniki pływania można jednak zaliczyć jej płynność oraz brak konieczności wynurzania kończyn ponad powierzchnię wody, co umożliwia ciche przemieszczanie się w zbiorniku wodnym, które niekiedy jest wykorzystywane przez żołnierzy podczas operacji wojskowych.
Pływanie pieskiem może być świetną zabawą i metodą na oswajanie się z wodą wśród najmłodszych. To także doskonały wstęp do nauki innych technik, który może ułatwić opanowanie bardziej wymagających stylów pływackich.
Kraul – najszybszy styl pływacki
Technika pływania kraulem wymaga wyjątkowej koordynacji ramion, grzbietu, tułowia i nóg. To najefektywniejszy sposób pływania, który angażuje do pracy całe ciało. To metoda przemieszczania się w wodzie, w której to ręce stanowią główny napęd, w niemal 80% odpowiadając za prędkość wykonywania aktywności fizycznej. Tym samym kraul jest chętnie wybierany przez doświadczonych pływaków i triathlonistów podczas zawodów i wyścigów, stanowiąc najszybszy i najbardziej ekonomiczny styl pływacki.
Kraul technika – kluczowe wskazówki
Kluczowe w pływaniu kraulem jest proste ułożenie całego ciała oraz płynne wykonywanie ruchów rąk i nóg. To styl pływania, który charakteryzuje się naprzemienną pracą ramion, które powinny być zanurzane w wodzie pod odpowiednim kątem, imitując wiosła. Ręce pływaka w kraulu powinny wykonywać naprzemianstronne ruchy koliste, z kolei nogi sportowca powinny pracować naprzemiennie, praktykując pionowy ruch nożycowy. Podczas pływania kraulem głowa zawodnika powinna znajdować się pod wodą, a jej wynurzenie powinno odbywać się wyłącznie w celu zaczerpnięcia powietrza.
Niezwykle istotne podczas pływania kraulem jest właściwe oddychanie - należy nauczyć się oddychać w niewielkiej odległości ust od powierzchni wody, koordynując wykonywane ruchy z oddechem, co może korzystnie wpływać na dynamikę i efektywność pływania kraulem. Kluczowe jest więc wypuszczanie całego powietrza pod wodą, aby w momencie wynurzania, gdy głowa pływaka jest skierowana na bok, móc wziąć oddech, wykorzystując pełen potencjał uprawianego stylu pływackiego.
Jak pływać kraulem efektywnie?
Aby efektywnie pływać kraulem, należy pamiętać o:
-
utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała w wodzie - sylwetka powinna być wyprostowana i opływowa przy zachowaniu symetrii ciała;
-
prawidłowym wykonywaniu ruchów rąk i nóg, z uwzględnieniem rotacji tułowia;
-
optymalnym oddychaniu;
-
skoordynowaniu ruchów ciała z oddechem.
Pływając kraulem, warto również pamiętać, aby podczas zanurzenia ciała wzrok kierować w dół. Ważne jest też rozluźnienie mięśni podczas praktykowania aktywności. Pomocnym rozwiązaniem przed rozpoczęciem pływania kraulem może okazać się również nauka nurkowania, która może pozytywnie oddziaływać na zmysł orientacji, ułatwiając także oswojenie organizmu z przebywaniem pod wodą.
Dlaczego kraul uznawany jest za najszybszy styl pływacki?
Kraul jest uznawany za najszybszy i najbardziej efektywny sposób poruszania się w wodzie, co wynika z połączenia harmonijnej pracy nóg i rąk, a także płynnego wykonywania ruchów w trakcie aktywności. To technika angażująca do pracy całe ciało, która umożliwia właściwe wykorzystywanie energii organizmu. Podczas pływania kraulem sylwetka zawodnika ma kształt opływowy, co umożliwia bezproblemowe pokonywanie oporu wody, sprzyjając uzyskaniu znacznych prędkości.
Styl klasyczny – pływanie żabką od podstaw
Styl klasyczny w pływaniu, zwany żabką, to lubiany, choć niełatwy sposób poruszania się w wodzie, który wymaga doskonałej koordynacji rąk i nóg. Prawidłowe pływanie żabką umożliwia wzmocnienie mięśni całego ciała, nie obciążając odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. To styl sprzyjający rozwojowi mięśni klatki piersiowej, który może pozytywnie wpływać na wydolność organizmu.
Technika pływania żabką krok po kroku
Prawidłowe pływanie żabką polega na zanurzaniu głowy pod wodę i jej wynurzaniu, przy jednoczesnym synchronicznym wykonywaniu ruchów nóg i rąk, podobnych do tych, które w naturalnym środowisku wykonuje żaba. To technika polegająca na symetrycznej pracy lewej i prawej części ciała - ręce nie powinny wykonywać zamaszystych ruchów, a w momencie wynurzania należy zbliżyć łokcie do tułowia, utrzymując je na wysokości barków, co sprzyja "wybiciu" i uniesieniu głowy nad taflę wody w celu zaczerpnięcia powietrza. Następnie należy szybko wyprostować ręce, co przyczynia się do ponownego zanurzenia ciała.
Podczas pływania stylem klasycznym kolana pływaka powinny być wąsko rozmieszczone, natomiast stopy - nieco szerzej. Pływanie żabką polega na specyficznej pracy nóg - kończyny dolne powinny znajdować się w niewielkim rozkroku. W trakcie przemieszczania się w wodzie należy stopy przyciągnąć do pośladków, zadzierając je lekko ku górze, a następnie wykonać ruch na boki.
Pływanie stylem klasycznym wymaga optymalnego skoordynowania pracy rąk i nóg z prawidłowym oddychaniem. To dynamiczna technika przemieszczania się w wodzie, która wymaga energii zawodnika.
Styl grzbietowy – pływanie na plecach
Styl grzbietowy jest dość prosty w nauce, ponieważ nie wymaga opanowania techniki właściwego oddychania, co wynika z faktu, iż głowa podczas aktywności znajduje się na powierzchni wody, a twarz pływaka jest skierowana ku górze. To sposób poruszania się w wodzie, w którym główną siłę napędową stanowią ramiona, choć aktywność nóg również jest niezwykle istotna.
Styl grzbietowy w pływaniu – podstawowe zasady
Styl grzbietowy polega na pływaniu na plecach, co ułatwia oddychanie w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego. Siłę napędową podczas aktywności stanowią natomiast ramiona, którymi zawodnik powinien wymachiwać naprzemiennie, unosząc nad taflę wody raz prawą, a raz lewą rękę. Praktykując styl grzbietowy, warto zwrócić uwagę na fakt, iż po zakończeniu ruchu kończyny, zanurzające się w wodzie ramię powinno być maksymalnie wyprostowane w stawie łokciowym, z kolei wówczas, gdy ręka znajduje się pod wodą, powinna być ugięta w kierunku zewnętrznym pod kątem 90-110 stopni. W trakcie pływania na grzbiecie naprzemienną pracę powinny wykonywać również kończyny dolne - nogi powinny być wydłużone, a w momencie praktykowania ruchu w górę, jedna z kończyn powinna być delikatnie ugięta. W stylu grzbietowym ważne jest również właściwe ustawienie stóp, które powinny być obciągnięte. Głowa podczas pływania powinna natomiast znajdować się płasko na wodzie, stanowiąc naturalne przedłużenie kręgosłupa.
Typowe błędy w pływaniu grzbietowym
Pływanie grzbietem, choć wydaje się łatwe do opanowania, nierzadko jest wykonywane niewłaściwie. Jakie są najczęstsze błędy w pływaniu na grzbiecie?
-
Nieprawidłowe ułożenie ciała, które może powodować nadmierne zanurzanie się ciała w wodzie lub przyczyniać się do zbyt intensywnego wypychania i unoszenia bioder;
-
Nieefektywne ruchy rąk i nóg, które mogą skutkować zmniejszeniem napędu i utratą prędkości;
-
Nadmierne zginanie nóg w kolanach podczas wykonywania ruchu;
-
Napinanie ciała i zadzieranie głowy w trakcie pływania;
-
Wstrzymywanie powietrza i zapominanie o właściwym oddychaniu.
Styl motylkowy – jak pływa się motylkiem?
Pływanie delfinem to szybki styl pływacki, który stanowi nie tylko najtrudniejszą i najmłodszą technikę pływacką, ale również najbardziej siłową metodę poruszania się w wodzie. To sposób pływania polegający na wykonywaniu płynnych ruchów całym ciałem, który został odkryty w 1935 roku przez fizyka analizującego ruchy ryb.
To styl pływania oficjalnie uznany za konkurencję Letnich Igrzysk Olimpijskich dopiero w 1956 roku, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród doświadczonych pływaków, stanowiąc wymagającą, lecz efektywną metodę przemieszczania się w wodzie, która może pozytywnie oddziaływać na pojemność płuc i równowagę, a także na mięśnie grzbietu czy mięsień czworoboczny.
Jak pływać delfinem?
Pływanie delfinem należy rozpocząć od opanowania ruchu falowania całego ciała, które polega na oddzielnym poruszaniu w górę i w dół głowy, klatki piersiowej, bioder oraz nóg, co umożliwia harmonijne wykonywanie ruchu w przód. W dalszej kolejności należy doskonalić pracę rąk, które należy jednocześnie unosić nad wodę i wprowadzać pod powierzchnię wody, wykonując przy tym silne odepchnięcie, które umożliwia uniesienie głowy, ramion i klatki piersiowej. Następnie warto zadbać o odpowiednie ułożenie kończyn dolnych, które powinny pracować symetrycznie względem siebie, dlatego też należy złączyć nogi i wyprostowanymi kończynami wykonywać kopnięcia, przypominające naturalne ruchy delfina.
Podczas pływania motylkiem należy zwrócić uwagę na prawidłowy oddech - powietrze należy wypuszczać pod wodą, a nabierać je w trakcie wynurzenia głowy nad taflę wody. Ważne również, aby na każdy ruch ramion przypadały dwa ruchy nóg, co wymaga odpowiedniej koordynacji.
Dlaczego styl motylkowy jest jednym z najtrudniejszych?
Styl motylkowy jest uznawany za jedną z najtrudniejszych technik pływania, ponieważ wymaga doskonałej umiejętności koordynacji ruchów, a jednocześnie sporej siły i elastyczności. To sposób poruszania się w wodzie, który zmusza ludzki organizm do praktykowania nienaturalnych dla człowieka ruchów sinusoidalnych. To forma aktywności bazująca na niezwykłej wytrzymałości i precyzji ruchów, która wymaga doskonałej kondycji fizycznej sportowca.
Styl dowolny i zmienny – na czym polegają te sposoby pływania?
W terminologii pływackiej można spotkać się również z pojęciami takimi jak styl dowolny oraz styl zmienny, które najczęściej są stosowane w odniesieniu do zawodów sportowych. Czym charakteryzują się poszczególne metody poruszania się w wodzie?
Styl dowolny w pływaniu odnosi się do konkurencji, w której zawodnik może poruszać się dowolną techniką pływacką, przestrzegając jednak określonych warunków. Najczęściej podczas zawodów stylem dowolnym zabrania się przemieszczania stylem motylkowym, klasycznym i grzbietowym, dlatego też zwykle pływacy decydują się na pływanie kraulem, który jest uznawany za najszybszy sposób poruszania się w wodzie. W teorii zawodnicy mogą wybrać również inną technikę - ważne jednak, aby nie nurkować na głębokość większą niż 15 metrów, nie chodzić po dnie i nie podciągać się na linie torowej. Zakazane jest również wykorzystywanie dodatkowych narzędzi, które mogłyby wpływać na zwiększenie prędkości sportowca.
Jeśli natomiast chodzi o styl zmienny, jest to konkurencja, w której pływacy przemieszczają się w wodzie, wykorzystując do tego celu różne techniki pływania. W pierwszej kolejności zawodnicy płyną stylem motylkowym, następnie grzbietem, a w dalszej kolejności techniką klasyczną i kraulem. Zawody stylem zmiennym odbywają się na różnych dystansach - zwykle do pokonania jest 100, 200 lub 400 metrów.
Pływanie stylem zmiennym może korzystnie wpływać na wszechstronność pływaka, sprzyjając poprawie koordynacji ruchowej, wydolności i kondycji fizycznej. Co więcej, poruszanie się w wodzie wszystkimi technikami może wzmacniać mięśnie ramion, nóg, pleców i brzucha, sprzyjając zmniejszeniu napięcia nerwowego.
Nietypowe style pływackie
Choć najczęściej na pływalni czy w naturalnych zbiornikach wodnych można spotkać się z zawodnikami praktykującymi pływanie w stylu klasycznym, grzbietowym lub kraulem, a nieco rzadziej również w stylu motylkowym, zmiennym czy dowolnym, można wyróżnić zdecydowanie więcej metod przemieszczania się w wodzie, które, choć są uznawane za nietypowe style pływackie, są chętnie wykorzystywane przez amatorów i początkujących pasjonatów pływania.
Styl pływacki na boku – jak wygląda technika?
Jedną z nietypowych, często spotykanych metod pływania jest styl pływacki na boku, znany również jako ower. To sposób poruszania się w wodzie, który najczęściej jest wykorzystywany przez bywalców morskich wybrzeży, co wynika z faktu, iż pływanie na boku umożliwia pokonywanie wzburzonej wody oraz walkę z falami i silnymi prądami.
Pływanie na boku to sposób poruszania się w wodzie, który, jak sama nazwa wskazuje, polega na przemieszczaniu się bokiem. Należy wyciągnąć jedną rękę do góry, opierając o nią głowę (ważne, aby kończyna była wyprostowana), trzymają drugą rękę luźno wzdłuż ciała. Nogi podczas pływania owerem powinny natomiast wykonywać pionowy ruch nożycowy, gdyż to właśnie kończyny dolne odpowiadają za prędkość przemieszczania się sportowca.
Pływanie pieskiem jako sposób rekreacyjny
Mało profesjonalnym, zabawnie wyglądającym, lecz lubianym zarówno przez dzieci jak i dorosłych stylem pływania jest pływanie pieskiem, które może stanowić doskonałą formę rekreacji podczas spędzania wolnego czasu nad wodą.
Pływając pieskiem, można się szybko zmęczyć, jednak technika jest doceniana przez amatorów kąpieli wodnych, ponieważ nie wymaga zanurzania głowy. Jednocześnie jest to niemal bezgłośny sposób poruszania, który nie zakłóca odpoczynku nad wodą innym osobom.
Inne nietypowe techniki pływackie używane przez amatorów
Często wykorzystywaną technika pływania wśród amatorów jest również pływanie strzałą, które umożliwia utrzymanie się na wodzie bez trudu i znacznego wysiłku. To metoda, którą najczęściej wykonuje się na brzuchu, z głową zanurzoną pod taflą wody, jednak pływanie strzałką można praktykować również na plecach. Ważne, aby ręce znajdowały się nad głową i były złączone na kształt strzały, natomiast nogi powinny wykonywać naprzemienne ruchy nożycowe, działając niczym napęd.
Styl pływania a efektywność treningowa
Wykorzystywanie podczas treningów pływackich różnych technik poruszania się w wodzie umożliwia dopasowanie optymalnego stylu do własnych potrzeb i oczekiwań. Warto więc wykazywać się wszechstronnością i ćwiczyć zarówno pływanie stylem klasycznym, jak i kraulem, delfinem czy grzbietem, gdyż rodzaj praktykowanego stylu pływackiego może istotnie wpływać na angażowane podczas wysiłku mięśnie, zapewniając kompleksowy rozwój sylwetki.
Regularnie uprawiając treningi pływackie, warto zwrócić uwagę nie tylko na stosowane techniki poruszania się w wodzie, ale również na odpowiednią dietę i suplementy diety, które mogą stanowić wsparcie wśród osób aktywnych - dobrym rozwiązaniem może okazać się EthicSport Super Hydro 500 g, który sprzyja optymalnemu nawodnieniu organizmu, czy też EthicSport Pre Gara Endurance 20 x 19 g uznawany za kompleksową przedtreningówkę. Po zakończeniu ćwiczeń pływackich warto natomiast sięgnąć po EthicSport Recupero 20 x 16.5 g, czyli suplement diety sprzyjający efektywnej regeneracji ustroju, natomiast podczas intensywnych treningów wsparciem może być EthicSport Performance Sete 14 x 22 g, który stanowi bogactwo węglowodanów i elektrolitów.
Który styl pływacki jest najtrudniejszy?
Wśród zawodników często pojawia się pytanie, który styl pływacki jest najtrudniejszy. Choć powszechnie uważa się, iż najbardziej wymagającą techniką pływania jest styl motylkowy, poziom trudności poszczególnych sposobów przemieszczania się w wodzie to subiektywna kwestia.
Pływanie delfinem wymaga niezwykłej siły i koordynacji ruchów, a opanowanie właściwej techniki stylu motylkowego może zająć sporo czasu. Styl zmienny zmusza natomiast organizm do elastyczności i ciągłego skupienia podczas wysiłku, ponieważ bazuje na wykorzystywaniu zróżnicowanych technik pływackich. Do trudnych stylów pływackich można zaliczyć również styl klasyczny, który wymaga precyzyjnej techniki i koordynacji ruchów, z kolei kraul, choć jest najszybszą metodą pływania, wymaga dużej siły ramion, co dla początkujących pływaków może być wyzwaniem.
Podsumowanie: dlaczego warto uczyć się różnych stylów pływania?
Istnieje kilka różnych stylów pływackich, a uprawianie każdego z nich może pozytywnie oddziaływać na samopoczucie człowieka oraz kondycję i siłę mięśni. Trenując pływanie, nie należy ograniczać się wyłącznie do jednej techniki pływania, lecz warto wykorzystywać różne style pływackie, co umożliwia wszechstronny rozwój zawodnika, sprzyjając poprawie równowagi i koordynacji. Różne sposoby pływania mogą wzmacniać różne mięśnie i obszary ciała, wpływając na poprawę wyglądu i kształtowanie sylwetki. Co więcej, wykorzystywanie wszystkich stylów pływania podczas ćwiczeń może przyczyniać się do redukcji stresu, zmniejszając napięcie mięśniowe i zapewniając relaks oraz odprężenie.
Bibliografia:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35321128/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29660484/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33072727/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38262981/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37554410/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37488696/