Przejdź do treści
Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – odkryj malownicze szlaki!

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – odkryj malownicze szlaki!

Spis treści
  1. Szlaki rowerowe – odkryj piękno natury na dwóch kółkach!
  2. Co zabrać na wycieczkę rowerową?
  3. Najpiękniejsze trasy rowerowe – Polska
  4. Velo Baltica / EuroVelo 10 – Pomorze Zachodnie
  5. stary-kolejowy-szlak-pomorze-zachodnie
  6. Kaszubska Marszruta – Bory Tucholskie
  7. Rowerem przez Mazury – z Giżycka do Mikołajek
  8. Velo Dunajec – Małopolska
  9. Velo Czorsztyn – Małopolska
  10. Szlak wokół Tatr – Małopolska
  11. EuroVelo 11 w dolinie Popradu – Małopolska
  12. Wiślana Trasa Rowerowa – Małopolska
  13. Szlak Doliny Baryczy – Dolny Śląsk
  14. Żelazny Szlak Rowerowy – Śląskie
  15. Najdłuższa trasa rowerowa w Polsce
  16. Podsumowanie

Współcześnie turystyka rowerowa stanowi dość popularną formę aktywnego wypoczynku. Rosnąca liczba oznakowanych szlaków rowerowych w Polsce zachęca do odkrywania nowych miejsc oraz obcowania z naturą. Ilość i różnorodność tras rowerowych sprawia, że miłośnicy dwóch kółek mają w czym wybierać. Szlak wokół Tatr, Velo Czorsztyn, Szlak Orlich Gniazd, Kaszubska Marszruta, Velo Baltica, Podlaski Szlak Bociani – to tylko niektóre propozycje. Zanim jednak wsiądziesz na rower i wyruszysz w fascynującą podróż, zachęcamy do zapoznania się z naszym kompendium wiedzy. Dowiesz się z niego między innymi, jaki jest najdłuższy szlak rowerowy w Polsce, a także co ze sobą zabrać na wycieczkę rowerową w trosce o własne bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zapraszamy!

Szlaki rowerowe – odkryj piękno natury na dwóch kółkach!

Nie od dziś wiadomo, że jazda rowerem wiąże się z wieloma korzyściami dla organizmu. Poza tym, że pomaga spalać kalorie, zmniejsza poziom kortyzolu, prowadzi do wydzielania endorfin oraz jest zdrowa dla kręgosłupa. Rower pozwala też odkrywać nowe miejsca i oderwać się od codziennego zabiegania.

Obecnie mamy wiele szlaków rowerowych w Polsce, które biegną zarówno asfaltowymi nawierzchniami, jak i spokojniejszymi drogami leśnymi. Każdy z nich ma do zaoferowania zupełnie inne atrakcje i zabytki. Szlak Orlich Gniazd, wycieczka rowerowa po Mierzei Wiślanej przez Kąty Rybackie, Szlak Velo Czorsztyn wokół Jeziora Czorsztyńskiego – wybierz trasy, które najbardziej odpowiadają Twoim oczekiwaniom, wsiądź na rower i odkryj miejsca, których do tej pory nie znałeś!

Co zabrać na wycieczkę rowerową?

Aby dobrze się przygotować do kilkugodzinnej jazdy na rowerze, warto zadbać nie tylko o wygodny strój. Przemierzając szlaki i odkrywając nowe miejsca, dobrze jest mieć ze sobą zdrowy prowiant. Podczas wyprawy rowerowej postaw przede wszystkim na węglowodany, które łatwo się przyswajają. Są one magazynowane w mięśniach i wątrobie w postaci glikogenu. Im większa ilość tego wielocukru w organizmie, tym układ mięśniowy może pracować wydajniej.

Oto kilka przykładowych wartościowych przekąsek dla rowerzysty, które możesz wziąć ze sobą na wycieczkę:

  • EthicSport Energy 35 g – baton energetyczny zawierający specjalną formułę węglowodanów, która zapewnia szybki zastrzyk energii na szlaku,

  • EthicSport Super Dextrin Endura 60 ml – żel energetyczny, który poza węglowodanami jest bogaty w aminokwasy, beta-alaninę i L-glutaminę,

  • EthicSport Sport Fruit 42 g – przekąska dostarczająca energii, która zawiera węglowodany i składniki mineralne w postaci wapnia, magnezu i potasu.

Jeszcze jedna ważna kwestia to nawodnienie. W trakcie jazdy nie możesz zapominać o regularnym uzupełnianiu płynów traconych wraz z potem. Poza wodą pod ręką warto mieć elektrolity, których odpowiednia podaż jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania ustroju. Zrezygnuj natomiast z kolorowych napojów, dosładzanych soków, kawy i herbaty.

Najpiękniejsze trasy rowerowe – Polska

Poniżej prezentujemy przegląd najciekawszych szlaków rowerowych w Polsce. Wśród nich znajdują się zarówno płaskie trasy rowerowe w sam raz dla początkujących rowerzystów i rodzin z dziećmi, jak i szlaki z licznymi podjazdami oraz zjazdami, które na pewno zadowolą doświadczonych cyklistów.

Velo Baltica / EuroVelo 10 – Pomorze Zachodnie

Najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, EuroVelo 10Velo Baltica to idealna propozycja dla osób, które chcą bliżej poznać malownicze wybrzeże Morza Bałtyckiego. Szlak rowerowy ciągnący się na długości ok. 529 kilometrów jest częścią europejskiej sieci szlaków EuroVelo. Start ma miejsce w Świnoujściu, natomiast meta znajduje się w Elblągu. W czasie jazdy można zwiedzić między innymi takie miejscowości jak Kołobrzeg, Ustka, Darłowo, Puck, Gdańsk, Gdynia i Sopot. Poziom trudności tego szlaku rowerowego jest określany jako łatwy.

Atrakcje turystyczne: ze względu na swoją długość trasa rowerowa EuroVelo 10 nadaje się zarówno na krótszą wyprawę, jak i na dłuższy wypad rowerem. Atrakcje, jakie znajdują się się na szlaku to między innymi Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach, Jezioro Turkusowe w Wolińskim Parku Narodowym, latarnia morska w Kołobrzegu oraz Ruchome Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym.

Stary Kolejowy Szlak – Pomorze Zachodnie

Jedna z najstarszych tras rowerowych została poprowadzona wzdłuż dawnej linii kolejowej i ciągnie się przez Pomorze Zachodnie, aż do Morza Bałtyckiego. Stary Szlak Kolejowy to ciekawa propozycja zarówno dla początkujących rowerzystów, jak i dla bardziej doświadczonych zawodników. Długość całej trasy wynosi ok. 195 kilometrów, a jej stopień trudności jest określany jako łatwy.

Atrakcje turystyczne: dużą zaletą Starego Szlaku Kolejowego jest możliwość obcowania z przyrodą. Ta zróżnicowana trasa rowerowa pozwala zobaczyć między innymi Park Żubra w Złocieńcu, park im. Książąt Pomorskich w Koszalinie oraz uzdrowiskowe miasteczko Połczyn-Zdrój. Na trasie nie brakuje też zabytkowych mostów i tuneli oraz krajobrazowych rezerwatów przyrody.

Kaszubska Marszruta – Bory Tucholskie

Jeśli uwielbiasz kontakt z dziką przyrodą, trasa rowerowa wiodąca przez lasy i jeziora określana mianem Kaszubskiej Marszruty na pewno przypadnie Ci do gustu. W jej skład wchodzą cztery znakowane drogi rowerowe, których łączna długość wynosi ok. 164 kilometrów. Zalicza się do nich szlak czerwony Charzykowy, zielony prowadzący z Chojnic do Męcikału, żółty kończący się w Czersku oraz czarny znany jako "konarzyńska pętla". Ze względu na średni stopień trudności szlak Kaszubska Marszruta jest polecany bardziej wprawionym miłośnikom rowerowych wypadów.

Atrakcje turystyczne: Kaszubska Marszruta to rozbudowany system szlaków rowerowych, który stanowi prawdziwy raj dla osób uwielbiających kontakt z naturą. Poza malowniczymi jeziorami i rezerwatami przyrody podczas jazdy rowerem można zobaczyć między innymi Jezioro Charzykowskie, Bramę Człuchowską z połowy XIV wieku oraz zabytkową wyłuszczarnię nasion w Klosnowie niedaleko Chojnic.

Rowerem przez Mazury – z Giżycka do Mikołajek

Na terenie Warmii i Mazur znajdują się liczne szlaki rowerowe, które przyciągają miłośników jednośladów z całej Polski. Jedną z ciekawszych propozycji jest malownicza trasa wśród jezior wiodąca z Giżycka do Mikołajek. Na jej trasie znajdują się między innymi takie jeziora jak: Niegocin, Boczne oraz Jagodne. Całkowita długość szlaku rowerowego wynosi ok. 30 kilometrów, a jego stopień trudności jest określany jako łatwy.

Atrakcje turystyczne: na miłośników turystyki rowerowej czekają tu nie tylko urokliwe jeziora, ale także gęste lasy, liczne zamki oraz rezerwaty przyrody. Do miejsc, które warto zobaczyć zalicza się przede wszystkim Twierdzę Boyen, most obrotowy nad Kanałem Giżyckiem oraz piękny punkt widokowy w miejscowości Rydzewo.

Velo Dunajec – Małopolska

Do najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce zaliczana jest malownicza trasa wzdłuż rzeki Dunajec, która na południu łączy się ze Szlakiem Wokół Tatr. Jej całkowita długość wynosi ok. 237 kilometrów. Trasa Velo Dunajec przecina siedem pasm górskich i objeżdża trzy duże jeziora. Prowadzi też przez parki narodowe takie jak Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy oraz Pieniński Park Narodowy. Jej stopień trudności jest określany jako łatwy.

Atrakcje turystyczne: szlak Velo Dunajec prowadzi poprzez liczne atrakcje na terenie Małopolski. Podczas wyprawy rowerowej można podziwiać Pieniny, dotrzeć nad Jezioro Czorsztyńskie i zwiedzić twierdzę w Niedzicy. Przemierzając rowerem szlak Velo Dunajec, warto też zatrzymać się w Nowym Sączu, gdzie znajduje się słynne Miasteczko Galicyjskie oraz zwiedzić Szczawnicę – znaną miejscowość uzdrowiskową w naszym kraju.

Velo Czorsztyn – Małopolska

Innym ciekawym szlakiem na terenie Małopolski jest trasa rowerowa Velo Czorsztyn, która biegnie wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Jej całkowita długość wynosi ok. 27 kilometrów. Podobnie jak inne nowe trasy rowerowe może poszczycić się rozbudowaną infrastrukturą (miejscami na odpoczynek, toaletami, stojakami rowerowymi). Szlak nie jest wymagający, ale może przysporzyć nieco trudności rowerzystom o słabszej kondycji.

Atrakcje turystyczne: szlak rowerowy Velo Czorsztyn cieszy się dużą popularnością wśród rowerzystów zwłaszcza w sezonie letnim. Poza pięknymi widokami na turystów czeka tu wiele atrakcji. Poza monumentalnym zamkiem w Czorsztynie warto zobaczyć twierdzę w Niedzicy oraz zaporę wodną na Zbiorniku Czorsztyńskim.

Szlak wokół Tatr – Małopolska

Najdłuższym szlakiem rowerowym w Małopolsce jest trasa z widokami na Tatry, która liczy ok. 284 kilometrów. To polsko-słowacka pętla rowerowa o średnim stopniu trudności, która prowadzi przez cztery regiony: Podhale, Orawę, Liptów oraz Spisz. Część szlaku prowadzi drogami publicznymi, na których trzeba zachować szczególną ostrożność. Pełna nazwa tej trasy rowerowej to historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak wokół Tatr. Zarówno start, jak i meta mają miejsce w pobliżu dworca PKP w Nowym Targu.

Atrakcje turystyczne: atutem tego szlaku rowerowego bez wątpienia są piękne, górskie panoramy. Na trasie nie brakuje też dodatkowych atrakcji turystycznych w postaci góralskich budowli, drewnianych kościołów oraz ruin zamków. Z ciekawszych można wymienić dawny most kolejowy w Czarnym Dunajcu, zespół zamkowy w Kieżmarku oraz torfowiskowy rezerwat przyrody w Nowym Targu.

EuroVelo 11 w dolinie Popradu – Małopolska

Planując wyprawy rowerowe po Polsce, warto też wziąć pod uwagę szlak EuroVelo 11. Trasa rowerowa biegnąca wzdłuż rzeki Poprad w otoczeniu Beskidu Sądeckiego o długości ok. 270 kilometrów rozpoczyna się w Muszynie, a jej meta znajduje się na granicy z województwem świętokrzyskim (część biegnie wspólnie z Wiślaną Trasą Rowerową). Dla wielu rowerzystów to jedna z lepszych tras w Małopolsce: ma rozbudowaną infrastrukturę rowerową, a na jej szlaku znajduje się wiele miejscowości, w których można skorzystać z usług gastronomicznych i noclegowych.

Atrakcje turystyczne: na szlaku rowerowym EuroVelo 11 nie sposób się nudzić. Do najciekawszych atrakcji znajdujących się bezpośrednio przy trasie należą: zamek w Rytrze, platforma widokowa w Woli Kroguleckiej, Leśne Molo w Starym Sączu oraz enklawa przyrodnicza Bobrowisko.

Wiślana Trasa Rowerowa – Małopolska

Miłośnicy dwóch kółek, którzy cenią sobie długodystansową jazdę dwuśladem połączoną ze zwiedzaniem, mogą wybrać się na wycieczkę Wiślaną Trasą Rowerową. Po oddaniu wszystkich odcinków do użytku, cała trasa docelowo będzie mieć długość 1200 km. Szlak rowerowy pozwala przemierzyć cały kraj, począwszy od źródeł Wisły aż po Mierzeję Wiślaną. Większość dróg rowerowych jest wyłączona z ruchu samochodowego, dlatego trasa jest łatwa i bezpieczna. Idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku doświadczonych rowerzystów, jak i rodzin z dziećmi.

Atrakcje turystyczne: poza nadwiślańskimi krajobrazami Wiślana Trasa Rowerowa obfituje w wiele ciekawych miejsc i zabytków. Do najważniejszych atrakcji leżących bezpośrednio przy szlaku rowerowym zalicza się między innymi Leśny Park Niespodzianek, Jezioro Goczałkowickie, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Rezerwat Koło w Puszczy Niepołomickiej, ratusz w Chełmnie oraz spichrze w Grudziądzu. Na trasie nie brakuje też unikalnych kościołów gotyckich, ruin zamków z czasów krzyżackich oraz zabytkowych zespołów klasztornych.

Szlak Doliny Baryczy – Dolny Śląsk

Jeszcze jedną ciekawą propozycją dla rowerzystów jest Szlak Rowerowy Dolina Baryczy na terenie Dolnego Śląska. To trasa rowerowa wiodąca przez stawy i lasy, której długość wynosi ok. 90 kilometrów. Wycieczka rowerowa pozwala poznać wiele ciekawych miejsc na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, w którego skład wchodzi pięć rezerwatów przyrody. Za największy uchodzi Rezerwat Stawy Milickie w okolicy Milicza i Żmigrodu. Stopień trudności tego szlaku rowerowego jest określany jako łatwy.

Atrakcje turystyczne: poza Stawami Milickimi na Szlaku Dolina Baryczy można zobaczyć między innymi wieżę ciśnień z 1903 roku w Odolanowie, stację kolejki wąskotorowej w Miliczu oraz malowniczo położone ruiny Pałacu Haltzfeldów w Żmigrodzie. Na trasie nie brakuje platform widokowych nad stawami oraz licznych gatunków ptaków w naturalnym środowisku.

Żelazny Szlak Rowerowy – Śląskie

Jeśli zastanawiasz się, gdzie wybrać się na rowery w Polsce, godnym uwagi szlakiem rowerowym jest Żelazny Szlak Rowerowy na terenie województwa śląskiego. Trasa biegnąca przez industrialne zabytki o długości ok. 53 kilometry nie jest może tak znana jak Szlak Orlich Gniazd, ale ma przyjemną nawierzchnię i oferuje rowerzystom możliwość wyboru kilku wariantów. Droga rowerowa jest zaliczana do łatwych, chociaż niewprawionym rowerzystom mogą sprawiać trudność liczne podjazdy i zjazdy.

Atrakcje turystyczne: Żelazny Szlak Rowerowy to jeden z nielicznych szlaków rowerowych w Polsce poprowadzony wzdłuż pogranicza polsko-czeskiego. Przykładowe atrakcje, jakie czekają tu na rowerzystów to: pałac w Zebrzydowicach, park zdrojowy w Karwinie, zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju oraz Staw Młyńczok.

Najdłuższa trasa rowerowa w Polsce

Za najdłuższą drogę rowerową w Polsce uchodzi Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, którego długość wynosi blisko 2000 kilometrów. W jego skład wchodzą ścieżki rowerowe leżące na terenie kilku województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Green Velo rozpoczyna się w Elblągu, a kończy w Końskich. Jego stopień trudności jest określany jako średni.

Atrakcje turystyczne: przemierzając jeden z atrakcyjniejszych szlaków rowerowych w Polsce Green Velo, można zobaczyć wiele zabytków stanowiących ważną część polskiego dziedzictwa kulturowego. Należą do nich między innymi: katedra we Fromborku, kompleks klasztorny w Supraślu czy ruiny zamku w Ujeździe. Ta jedna z piękniejszych tras rowerowych w Polsce wiedzie też przez kilka parków narodowych i krajobrazowych (Białowieski, Biebrzański, Narwiański).

Podsumowanie

W Polsce znajduje się wiele ciekawych tras do uprawiania turystyki rowerowej, które pozwalają podziwiać naturę i zwiedzać fascynujące miejsca z perspektywy siodełka. W czasie jazdy dłuższej niż 2-3 godziny koniecznie zadbaj o odpowiednie spożycie węglowodanów, które są nośnikiem energii dla mięśni i pozwalają utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi. Poza przekąskami energetycznymi nie zapominaj też o regularnym uzupełnianiu płynów. Dzięki nawodnieniu zyskasz więcej energii, wesprzesz pracę układu krążenia i zapobiegniesz spadkowi wydajności fizycznej.

Bibliografia:

  1. https://velomapa.pl/szlaki#map=6/52.13/19

  2. https://polskanarowerze.pl/trasy/

  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38892701/

  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3431377/

  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11428691/

Koszyk 0

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Rozpocznij zakupy